POMNIK

Założenia, wymagania i oczekiwania Wersja_1 Wersja_2 Wersja_3 Koncepcje:

Posąg

Marszałek Sejmu Czteroletniego w postawie stojącej o wysokości nie mniejszej niż 2m. W jednej ręce swobodnie trzymana laska marszałkowska, w drugiej konstytucja. Statua w stylu klasycznym, wzorowana na podobiznach Stanisława Małachowskiego uwiecznionych przez współczesnych artystów malarzy/plastyków; głównie przez Józefa Peszkę (portret poniżej, z lewej strony), także Jana Filipa Holzhaeussera (medal w centrum) oraz Jana Chrzciciela Lampi Starszego (portret z prawej strony). Statua odlana w brązie.


Cokół

Bryła geometryczna (prostopadłościan) ze szlachetnego kamienia, odpowiednio niższa od sylwetki Marszałka, przekroju odpowiednio proporcjonalnym do wysokości cokołu, z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem (pierwsza linia), nazwą oficjalnej funkcji (druga linia), oraz (trzecia linia) rok objęcia i rok zakończenia funkcji marszałka. Barwa napisu dobrze kontrastująca z kolorem kamienia.

STANISŁAW MAŁACHOWSKI
Marszałek Sejmu Czteroletniego
1788 ‐ 1792

Otoczenie

Plac dostępny bez ograniczeń czasowych dla publiczności, w tym osób niepełnosprawnych, w kształcie prostokąta, pięciokąta lub okręgu o promieniu nie mniejszym niż 5m. Przednia część placu, dostępna dla oglądających, powinna stanowić obszar nie mniejszy niż 2/3 pełnego kąta, którego wierzchołek wytycza statua Marszałka. W pozostałej (tylnej) części, plac wypełniony aranżancją przestrzeni zapewniająca dobrą widoczność statui. Chodnik w otoczeniu pomnika nie powinien sąsiadować z parkingiem samochodowym (wzdłuż krawężnika).

Łatwo dostępne dla każdego informacje o Marszałku, Konstytucji 3 Maja, głównych etapach w historii szkoły, akcie nadania imienia szkole oraz ulicy, 100-ej rocznicy tego wydarzenia, powstaniu pomnika, darczyńcach oraz stowarzyszeniu budowy pomnika. Informacje w różnych formatach dostępne przy pomniku, w Internecie (na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych) a także w formie drukowanej.

Wersja 3

Wstępny szkic umiejscowienia pomnika (2019-05-12). Wymiary podane są w centymetrach. Kolor zielony oznacza tereny biologicznie aktywne.

2019-05-12

Wstępne wizualizacje (2019-05-07).

2019-05-01
2019-05-01
2019-05-01

Wersja 2

Lokalizacja statui MSM oraz zmiany otaczającej ją przestrzeni zaznaczone są czerwonym kolorem.

ilustr. Piotr Szaroszyk (2019-01-30)

Idąc ulicą Plac Gabriela Narutowicza, od Tumskiej do Grodzkiej, po przejściu numeru 5, pomnik staje się widoczny. Kontynując po tej samej stronie placu, po przejściu numeru 1, widoczność pomnika zmienia się, od prawej strony zaczyna być przysłaniany pierwszym narożnym zabudowaniem na rogu ulicy Teatralnej i Stanisława Małachowskiego. Nadal widoczny fragment posągu nie koliduje z widokiem herbu znajdującego się nad głównym wejściem do szkoły (gdyby usunąć obecną tam zieleń). Zbliżając się do odgałęzienia ulicy Stanisława Małachowskiego, prawa ręka posągu wydaje się wskazywać tenże herb.

ilustr. Piotr Szaroszyk (2019-01-30)
ilustr. Piotr Szaroszyk (2019-01-30)

Wersja 1

Pierwsza (2017-06-23) ilustracja obrazująca posąg, cokół oraz lokalizację pomnika. Prezentuje wstępną ideę i nie zawiera szczegółów, jakie powstaną w trakcie opracowywania i realizacji projektu.

ilustr. Zbigniew Radzikowski (2017-06-23)